Новини

Новите големи проекти в София

През изминалата година силуетът на София се промени недвусмислено от нисък източноевропейски град към такъв с по-високо строителство. 2017 беше годината на небостъргачите, или поне на най-многобройните и разгорещени разговори и спорове около тях. Турската компания "Гаранти коза" получи разрешение да построи комплекса "Гранд каньон" в "Младост" през февруари. През пролетта изплуваха планове за 215-метрова многофункционална кула край мол "Парадайс", след това се появи проектът за над 100-метрова жилищна сграда "Златен век" на компанията "Артекс" на ул. "Златен рог" в "Лозенец", общината одобри 80-метров проект на бул. "България" в квартал "Борово", а инвеститорите от НИКМИ цяла година водят битка за реализиране на 150-метров небостъргач в квартал "Стрелбище".

От четирите проекта обаче само сградата на "Артекс" има нужната документация и вече се изгражда (макар и срещу нея да има постоянни протести на живеещите в квартала). Над 200-метровият "Скай форт" е другият небостъргач в строеж в момента, който има разрешително от 2016 г. На площад "Македония" пък започнаха дейностите около италианската "Ай тауър" (107 м), чиято документация, издадена през 2012 г., иначе щеше да стане невалидна.

Раздвижването на имотния пазар събуди много от замразените от предишния бум през 2007-2008 г. планове за високи сгради. Такива са "Златен век" и "Ай тауър". Небостъргачите ще продължат да са основна тема за общината и инвеститорите и през следващите няколко години. Издадените през последните дванайсет месеца разрешителни за строеж обаче показват друга посока на пазара: интересът не е насочен само към извънредно високите сгради. Инвестициите се разпределят по-равномерно между офисни, хотелски и обслужващи сгради, но са насочени към задоволяване на вечния глад за жилищно строителство в столицата. 2017 г. показа и че нуждата от молове в София за момента е задоволена.

Къде се строи

Големите проекти от последната година са съсредоточени в южните квартали на София - около "Младост" и бул. "Цариградско шосе", около "Лозенец" и бул. "Симеоновско шосе" и в "Манастирски ливади". В центъра вече се изгражда хотел Hyatt, който се забави заради археологически разкопки на терена край паметника "Левски". Другият проект в центъра на града е "Офис парк Централ" на ул. "Козлодуй". От началото на 2017 г. има голям интерес за инвестиции в терени в централната градска част и широкия център, коментира ръководителят на отдел "Жилищни имоти" на "Колиърс" в България Свобода Коджаманова. Търсенето се фокусира върху имоти за жилищни сгради, за офиси и малки хотели, а и районът не предлага много терени, на които могат да бъдат реализирани големи проекти. Изключение правят двата съседни терена на чешкото и словашкото посолство на бул. "Янко Сакъзов", които са с обща площ около 10 декара. Преди две години първото беше продадено на инвестиционната компания FairPlay International, a процедурата за продажба на второто беше задвижена в средата на 2017 г.

Южните жилищни райони като този около "Симеоновско шосе" продължават да привличат интерес въпреки липсата на добри транспортни връзки. Тук попадат и две от сградите в класацията за най-голяма разгъната застроена площ. "Частният инвеститорски интерес със сигурност е изпреварил възможността на общината да развие инфраструктурата, но правим каквото можем", обяснява Цветелина Данаилова от район "Лозенец". Много от терените тук не са с приложена улична регулация или все още не са отчуждени, но общината се опитва да навакса със своите задължения, след като инвеститорите вече са в квартала.

Какво предстои

Строителството през следващата година вероятно отново ще се ориентира около добрите транспортни и инфраструктурни връзки. Двата квартала, които ще привлекат най-много интерес, са "Дружба" и "Овча купел". В първия, където от години няма ново строителство, защото няма действащ подробен устройствен план, вече се появи заявка за създаването на нов жилищен комплекс - "Нова Дружба". Проектът на групата компании "Грийнлайф" на ул. "Обиколна" трябва да е с разгъната застроена площ над 25 хил. кв. м, макар засега да има разрешение за строеж за около 3500 кв.м. Допълнителният притегателен фактор на това място освен метрото е и бизнес зоната около "Цариградско шосе". Според плановете на столичната управа това трябва да бъде едно от двете места, където ще бъде разрешено строителството на небостъргачи, ако и след като Народното събрание приеме вече предложените промени в Закона за устройство и застрояване на Столичната община.

 

Източник: Капитал


Публикувано от Борис Тодоров | 05.02.2018г.