Новини

Какво се случва на пазара на жилищни имоти?

Погрешно е да се разсъждава, че с намаляването на сделките търсенето на жилищни имоти в София и големите градове намалява. Намаляването на общия брой сделки и успоредно с това увеличаването на цените на годишна база/7-8%/ говори, че инвеститорите залагат все по-високи цени на своите проекти, а купувачите не са готови да ги платят.
Пазарът на жилищни имоти в началото на 2017 г се движеше до някъде от наличните по депозити средства, които спряха да носят доходност на хората и те предпочетоха да ги вложат в имоти, но най големия двигател и до днес си остава банковото кредитиране, което през цялата 2018 година беше с рекордно ниски лихви/срещаха се лихви 3.3%/, което накара много хора да се замислят за собствен дом. Повишеното търсене повиши броя на сделките и цената на предлаганите на пазара имоти, което накара инвеститорите да мислят, че цената може да се повишава до без край, а това доведе до намаляването на броя на сделките. Купувачи на пазара не липсват, но предлаганите имоти с адекватно формулирана пазарна цена спрямо района и качеството на сградата с разрешение за ползване все още не достигат.
Купувачите със собствени средства, които не разчитат на банково кредитиране търсят имот в определените от тях райони, но не са готови да купят на всяка цена. Вместо да изчакват спада на цената по-разумно е да предложат цена, на която са готови да сключат сделка и така да провокират продавачите да се съобразят с тези нива, ако и те искат да сключат сделка.
Купувачите, които разчитат на банков кредит изчакват или се колебаят да пристъпят към тази голяма крачка - покупка на жилище, понеже това ще определи до известна степен финансовото им положение с години напред, но веднъж решили да купят имот е добре да отправят предложение към продавача и да опитат да сключат сделка сега, при все още изгодните кредити, които отпускат банките. Разбира се добре е да вземат предвид., че в световен мащаб банките ще вдигнат лихвите по кредитите, а много фирми в България са финансирани с банкови заеми. Повишаването на лихвите и вноските по техните кредити, ще се отрази върху крайните цени на техните продукти. По-високите цени на продуктите ще доведат до намалената покупателна способност на хората, което ще доведе до по- малко потребление, ще намалеят приходите и печалбите им, а това ще доведе до намаляване на служителите им. Всичко това ще доведе до по-висока инфлация.
Разбира се, има и други фактори, които влияят на имотния пазар, но покачването на лихвите по ипотечните кредити е един от най-важните или с няколко думи – „Няма нищо страшно ако се разполагате спрямо чергата си“


Публикувано от Борис Тодоров | 10.12.2018г.