Варненското съкровище - най-старото обработено злато в целия свят.

През 1974 година при изкопни работи за прокопаване на канал в района на езерото на град Варна, на 4-ри километра западно от центъра на града, на повърхността на земята излезли някакви златни и сребърни предмети с твърде странна форма и украса. Специалистите били категорични, че находките представляват гробен инвентар, дарове към погребаните в халколитно гробище, датиращо от V хил., около 4200-4000 година пр.Хр. По света находките станали известни с името Съкровището на варненския халколитен некропол, а цивилизацията на която принадлежи „Култура Варна“
От разкопаните до сега около 7500 кв.м. са разкрити 294 гроба и над 3000 златни предмета изработени с много вкус и изящество с тегло около 6,5 кг. В некропола („некропол“-град на мъртвите) археолозите откриват три различни типа погребения и начин на полагане на тленните останки:
- по гръб и с изпънати тела
- в свито положение, наподобяващо положението на детето в утробата на майката (т.нар. ембрионална поза)
- символични погребения-в гробовете не са откривани останки от тела, въпреки че са оставяни погребални дарове. (практика за отдаване на почит към починали далеч от дома-паднали в битка, по време на пътуване или при други причини възпрепятстващи погребването на тленните останки)
Във всеки един от трите вида гробове се открива богат инвентар. Предмети, които трябвало да служат на погребаните в задгробния им живот. Глинени съдове с богата украса, мидени черупки, множество предмети изработени от благородни или неблагородни метали за украса, открити са и изработени от кост стилизирани човешки фигури изобразяващи идоли.
В ръцете им били поставени оръдия на труда-ножове, брадви, длета изработени от камък, мед, кост или кремък. Особено богати на златни предмети са празните гробове-символичните погребения. В тях също са поставяни съдове и инструмени. В някои от гробовете са открити символично оформени лица от глина с богата украса. Само в един от разкопаните гробове (№ 43 по реда на откриването) били намерени 990 златни предмета с тегло над 1,5 килограма. Погребението в гроб № 43 било извършено четири хиляди години пр.Хр. Откритите останки са на мъж на около 45 години, с висок за епохата си ръст от 170 см. и атлетично телосложение. На всяка от ръцете си носел по една масивна златна гривна, а така също и нанизи от раковини и златни мъниста. Пищно украшение наподобяващо широка яка, украсявало шията и гръдта му. То било съставено от златни пластинки и скъпоценни камъни. С тях били нашити също дрехата и шапката му. В гроба били открити също и много сечива от мед, кремък и съдове от глина. Всичко говори за погребение на знатен вожд или жрец и за наличие на добре структурирано и йерархично общество….
Находката се очертава като най-богатият некропол в Европа от късния халколит, Цивилизацията съществувала на това място е наречена „Култура Варна“. Златните предмети от Варненското съкровище са най-старото обработено злато в целия свят. Съкровището е изложено в залите на Археологическия Музей на град Варна
Източник http://alexandradelova.blogspot.bg/ http://trakite.info
- Закони, правилници, разпоредби (1)
- Термини които можете да чуете докато продавате или купувате имот (3)
- Най-често ползваните документи при продажбата на имоти (1)
- Списък на държавните институции и тяхното предназначение (1)
- Видовете съдилища в Република България (1)
- Няма неудобни въпроси (1)
- Знаете ли имената на кои исторически личности, местности и градове носят улиците в София? (4)
- Да попътуваме в София назад в годините (2)
- Уникални неща и места в България които трябва да видите. (4)
- А дали е така? (6)
- Успей в България... (7)
- Да се посмеем заедно (2)
- Знаете ли, че…..? (6)
- Приказки, легенди и фолклор (9)
- Психология (9)
- Научете заедно с нас – ImotiPro тренинги и обучения (6)
- Българската история (3)